شیشه دودی هوشمند چیست+4 مزیت آن

گلس هوشمند - شیشه دودی هوشمند

گلس هوشمند - شیشه دودی هوشمند - اصفهان فلوت


شیشه دودی هوشمند یک نوآوری پیشرفته است که عملکرد شیشه دودی سنتی را با فناوری شیشه هوشمند ترکیب می‌ کند. این محصول نوآورانه نه تنها حریم خصوصی و محافظت در برابر تابش نور خورشید را فراهم می‌کند، بلکه ویژگی‌ هایی مانند قابلیت تنظیم شفافیت و کنترل از راه دور را نیز در بر دارد. درک جزئیات شیشه دودی هوشمند برای معماران، طراحان و صاحبان ساختمان‌هایی که به دنبال استفاده از این فناوری شیشه هوشمند در پروژه‌های خود هستند،  ضروری است. فناوری شیشه دودی هوشمند به کاربران اجازه می دهد با فشردن یک دکمه بین شفاف و مات بودن جا به جا شوند.

فهرست تصاویر

گلس 1مزایا

گلس 2انرژی

گلس 3عایقپ

مزایای شیشه دودی هوشمند

شیشه دودی هوشمند مانند شیشه هوشمند اساساً از فناوری کریستال مایع پراکنده در پلیمر (PDLC) استفاده می ‌کند، جایی که شیشه می‌ تواند بر اساس ورودی الکتریکی از شفاف به مات تغییر حالت دهد. در غیاب جریان الکتریکی، مولکول ‌ها در داخل شیشه به صورت تصادفی جهت‌ گیری کرده، نور را پراکنده کرده و ظاهری مات ایجاد می‌ کنند. زمانی که جریان الکتریکی اعمال می‌ شود، این مولکول‌ ها مرتب می‌ شوند و نور را عبور می‌ دهند و شیشه را شفاف می‌سازند.

مزایا - شیشه دودی هوشمند
مزایا – شیشه دودی هوشمند – اصفهان فلوت

گلس 1مزایا

حفظ حریم خصوصی

یکی از مزایای مهم شیشه دودی هوشمند حفظ حریم خصوصی است. شیشه دودی هوشمند به کاربران لاجازه می دهد که تنها با یک دکمه میزان شفافیت شیشه را تنظیم کنند . این کنترل می تواند در مکان هایی مانند اتاق کنفرانس، حمام یا هر ناحیه ای که نیاز به حریم خصوصی دارد، بسیار مفید باشد. این ویژگی شیشه نه تنها به حریم خصوصی، بلکه با تنظیم آن به حالت شفاف فضایی باز خواهیم داشت. علاوه بر این با این شیشه ها دیگر نیازی به پرده نخواهیم داشت.

بهبود مصرف انرژی

یکی دیگر از مزایای شیشه دودی هوشمند، بهبود مصرف انرژی است. این شیشه می تواند میزان نور خورشید عبوری به فضای داخل را تنظیم کند که این می تواند در فصل گرما نیاز به وسایل سرمایشی را کاهش دهد. علاوه بر این شیشه دودی هوشمند در حالت مات می تواند حدود دو سوم نور خورشید را حفظ کند که خود نیاز به نورپردازی های مصنوعی را نیز کاهش می دهد. این شیشه می تواند مانع عبور اشعه مضر UV شود و فضا را عایق نگه می دارد.

انرژی - شیشه دودی هوشمند
انرژی – شیشه دودی هوشمند – اصفهان فلوت

گلس 2انرژی

زیبایی شناختی

شیشه دودی هوشمند علاوه بر ویزگی های گفته شده جنبه زیبایی شناختی نیز دارد. این نوع شیشه می تواند در اجزای مختلف ساختمان مانند پنجره یا اسکای لایت، بدون آسیب به استایل یا عملکرد استفاده شود. توانایی تغییر میزان مات و شفافیت این شیشه به طراحان برای تامین نیاز های بصری و کاربردی هر پروژه، راه حل های انعطاف پذیری ارائه می دهد. علاوه بر این شیشه دودی هوشمند می تواند به عنوان یک پروژکتور نیز عمل کند.

علاوه بر این، این نوع شیشه به طراحان و معماران اجازه می دهد تا در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها از آن استفاده کنند بدون اینکه به ظاهر یا استایل کلی ساختمان آسیبی وارد کنند. قابلیت تنظیم دستی و خودکار این شیشه ها آن ها را برای هر پروژه انعطاف پذیر سفارشی می کند. برای دیدن نمونه کار ها و مطالب بیشتر به اصفهان فلوت مراجعه فرمائید.

عایق حرارتی و صوتی

شیشه دودی هوشمند، عایق صوتی و حرارتی است. این ویژگی این نوع شیشه را برای استفاده در محیط های شهری و صنعتی که صدا و الودگی صوتی زیادی دارند به کار می آید. علاوه بر این ویژگی عایق حرارتی، کاهش مصرف انرژی این شیشه را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. با ترکیب مزایای حفظ حریم خصوصی، کنترل نور، عایق صوتی و حرارتی، شیشه دودی هوشمند به عنوان یک راه حل جامع و کارآمد در پروژه های معماری مدرن و پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.

عایق - شیشه دودی هوشمند
عایق – شیشه دودی هوشمند – اصفهان فلوت

گلس 3عایق

موارد استفاده شیشه دودی هوشمند

شیشه دودی هوشمند در محیط های مسکونی، اداری، دفاتر و سایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع شیشه ها می توانند در منازل در نقاطی مانند اتاق خواب یا حمام که حریم خصوصی نیاز دارند استفاده شوند. در دفاتر و محیط های اداری که نیاز به حریم خصوصی است این شیشه ها استفاده می شوند. در وسایل نقلیه برای راحتی مسافران و عدم عبور نور خورشید نیز می توان از این شیشه ها استفاده کرد.

مطالعه ی بیشتر  3 تفاوت نمای اسپایدر و کرتین وال ساختمان در چیست؟

تفاوت شیشه دودی هوشمند با شیشه معمولی

شیشه دودی هوشمند با قابلیت تغییر حالت شفاف به مات به درخواست کاربر، یک راه حل پویا ارائه می‌دهد که شیشه ‌های معمولی این قابلیت را ندارند. شیشه‌ های معمولی امکان تنظیم حریم خصوصی یا کنترل نور را ندارند. فناوری‌ های شیشه هوشمند مانند کریستال مایع پلیمری منتشر شده (PDLC) به کاربران امکان می‌دهند تا شفافیت شیشه را کنترل کنند، به این ترتیب می توانند حریم خصوصی را بدون هدر دادن نور طبیعی افزایش دهند.

شیشه دودی هوشمند با تمامی امکاناتی که دارد، نسبت به شیشه های معمولی هزینه بالاتر و نگهداری بیشتری دارد. قابل ذکر است که با وجود هزینه بالا و نگهداری بیشتر و نصب سخت تر شیشه هوشمند نسبت به شیشه های معمولی، سرمایه گذاری در شیشه دودی هوشمند می تواند مزایای زیادی مانند کاهش نیاز به پرده و کاهش هزینه های انرژی را به همراه داشته باشد. همچنین استفاده از شیشه دودی هوشمند در موارد خاص توجیه اقتصادی و عملکردی بیشتری دارد.

باور های غلط

یک باور اشتباه و رایج درباره شیشه دودی هوشمند، مصرف بالای انرژی آن است. بر خلاف این باور، شیشه دودی هوشمند نظر انرژی بسیار کم مصرف است. مصرف معمولی انرژی شیشه هوشمند حدود 5 وات در ساعت بر متر مربع است، که تقریباً نصف مصرف انرژی یک لامپ کوچک است. علاوه بر این، شیشه هوشمند بیشتر وقت خود را در حالت نیمه فعال سپری می‌ کند و انرژی مصرفی آن بسیار کم است، که باید نگرانی‌ ها در مورد مصرف انرژی آن را کاهش دهد.

یکی دیگر از باورهای غلط شیشه های دودی هوشمند نگهداری آن است. شیشه های دودی هوشمند دوام بالا و نگهداری آسانی دارند. این شیشه ها همانند شیشه های معمولی به راحتی و با استفاده از شوینده های معمولی تمیز می شوند. علاوه بر این شیشه های دودی هوشمند مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارند که همین امر خود نگهداری شیشه را آسان می کند. علاوه بر این شیشه های دودی هوشمند محیطی برای رشد باکتری ندارند و در برابر قارچ زایی، گرد و غبار مصون هستند.

آینده شیشه دودی هوشمند

صنعت شیشه سازی همانند دیگر صنایع پیشرفت قابل توجهی دارد. این صنعت با توجه به امکانات فراوانی که دارد می تواند به پیشرفت و گسترش بازار کمک شایانی کند. علاوه بر این قابلیت واقعیت افزوده شیشه های دودی هوشمند، کاربران را شگفت زده خواهد کرد و تجربه خرید فوق العاده ای را به کاربران خواهد داد. علاوه بر این ادغام شیشه هوشمند با معماری مینیمالیسم نیز نوآوری جدید در حال رشدی است. اگر در این مورد نیاز به مشاوره و یا ابهامی دارید به esfahanfloat.ir مراجعه فرمائید.

با پیشرفت فناوری و استفاده از شیشه دودی هوشمند در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی، انتظار می‌رود که این فناوری در آینده به دلیل قابلیت‌های منحصر به فردش، بیشتر در معماری مدرن و پروژه‌های هوشمند و پایدار مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، با توسعه امکانات فراگیر این شیشه مانند انعطاف‌پذیری در کاربردها، حفظ حریم خصوصی، کنترل نور، بهبود مصرف انرژی و مقاومت در برابر فشار و ضربه، انتظار می‌رود که تقاضا برای این نوع شیشه هوشمند به طور قابل توجهی افزایش یابد.

با نگاهی به آینده انتظار می رود که استفاده از شیشه های دودی هوشمند به دلیل مزایای زیاد و نیاز های در حال تحول معماری مدرن همچنان رو به افزایش باشد.  با پذیرش این پیشرفت ‌ها، به تحقق پتانسیل کامل فضا های زندگی هوشمند نزدیک‌ تر می‌ شویم و اهمیت مواد نوآورانه در شکل‌ دهی آینده محیط ساخته ‌شده را برجسته می ‌سازیم و نقش کلیدی شیشه دودی هوشمند در تکامل مداوم طراحی معماری را تقویت می ‌کنیم.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که از شیشه دودی هوشمند گفته شد، این فناوری نوآورانه به طور قابل توجهی عملکرد و حریم خصوصی فضا ها را در محیط‌ های مسکونی، تجاری و عمومی بهبود می ‌بخشد. توانایی شیشه دودی هوشمند در تغییر حالت از شفاف به مات به صورت بی‌ وقفه، همراه با ویژگی‌ های صرفه ‌جویی در انرژی و ادغام با سیستم‌ های خانه هوشمند، تأثیرات آن را بر طراحی‌ های آینده ساختمان ‌ها و محیط‌ های زندگی برجسته می ‌سازد. این ویژگی ‌ها، در کنار محافظت در برابر اشعه UV و سهولت نگهداری، یک گام  به سوی ایجاد فضا های سازگار تر، کار آمدتر و راحت‌ تر برای ساکنان محسوب می ‌شود.

سوالات متداول

شیشه دودی هوشمند چه ویژگی هایی دارد؟

قابلیت تنطیم شفافیت و نور به صورت دستی و خودکار.

شیشه هوشمند چگونه شفافیت را تغییر می دهد؟

با استفاده از فناوری کریستال مایع پراکنده.

مزیت اصلی شیشه دودی هوشمند چیست؟

حفظ حریم خصوصی

موضوع مقاله شیشه دودی هوشمند چیست+4 مزیت آن
نویسنده نگار عبداللهی
تاریخ 6 تیر 1403
باور غلط شیشه دودی هوشمند چیست؟ مصرف بالای انرژی آن ش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *