مقایسه شیشه سکوریت با 5 نوع شیشه موجود در بازار

گلس - شیشه سکوریت

گلس - شیشه سکوریت - اصفهان فلوت


شیشه سکوریت یکی از انواع شیشه است که به دلیل ویژگی های خاص و منحصر به فردی که دارد به عنوان یکی از پرکاربردین شیشه در صنایع مختلف استفاده می شود.شیشه سان انرژی دیگر نوع شیشه است که با استفاده از فناوری های مختلف تولید می شود و برای بهره وری انرژی طراحی شده است.شیشه سان انرژی معمولاً از یک لایه ضد بازتاب، فیلم دی‌ اکسید تیتانیوم و یک لایه آنتی‌ رفلکس تشکیل شده است که انعکاس نور خورشید را کاهش می‌ دهد و به تراکم بیشتر نور خورشیدی کمک می‌ کند.تیم اصفهان فلوت در این زمینه آماده اخدمت رسانی به شما میباشد.

فهرست تصاویر

گلس 1مقاوم شده

گلس 2لمینت شده

گلس 3رنگی

مزایای استفاده از شیشه سکوریت

از ویژگی های مهم شیشه سکوریت استحکام و دوام بالای آن نسبت به دیگر شیشه های موجود در بازار است.شیشه سکوریت علاوه بر مقاومت بالا در برابر گرما و شکستگی،ایمنی بالایی دارد زیرا در صورت شکستن به قطعات ریز خرد می‌شود و خطر آسیب را کاهش می دهد.این ویژگی باعث می شود تا این شیشه ها در مکان هایی که امنیت افراد مهم است،ایده آل باشند.در مقابل شیشه سان انرژی برای بهره وری انرژی و سیستم های خورشیدی استفاده می‌شود.

مروری بر انواع شیشه و تفاوت آن ها با شیشه سکوریت

شیشه یک ماده جامد و شفاف است که در صنایع متعددی کاربردهای فراوانی دارد.شیشه ازمواد خام طبیعی مانند ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک ساخته می شود.این مواد در دمای بسیار بالا ذوب و ماده جدیدی به نام شیشه به وجود می آورند همانطور که تمامی صنایع از زمان های قدیم تا به امروز پیشرفت چشمگیری داشته اند، صنعت تولید شیشه نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است. شیشه امروزه در موارد زیادی از جمله ساختمان سازی، وسایل آشپزخانه و… استفاده های فراوانی دارد.

تاریخچه استفاده انسان از شیشه به دوران باستان بازمی‌گردد. اولین نمونه‌های شیشه که به دست محققان کشف شده‌اند،به حدود ۳۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد.با گذشت زمان، فناوری تولید شیشه بهبود یافته به طوری که در زمان حاضر، شیشه به عنوان یکی از مواد پرکاربرد و حیاتی در صنایع مختلف مانند معماری، ساختمان سازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد و تکنولوژی‌ های مدرن تولید شیشه به ارتقاء ویژگی‌های آن کمک کرده است تا بتوان از آن در برنامه‌ های بیشتری استفاده کرد.

اصلی ترین ماده شیشه سیلیسیم دی اکسید (SiO₂) است، اما حاوی دیگر عناصر مانند سدیم، کلسیم، پتاسیم، بور و آلومینیوم نیز میباشد.شیشه به دلیل شفافیت آن، در انواع مختلف از پنجره‌ها تا ظروف آشپزخانه، از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار گرفته است. شیشه به دلیل ساختار مولکولی خاص خود قابلیت انتقال نور را بدون انحراف یا تغییر شکل بیشتری دارد که به آن اجازه می‌دهد تا به عنوان یک ماده شفاف عمل کند.برای کسب اطلاعات بیشتر به esfahanfloat.ir مراجعه فرمایید.

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت که به عنوان “شیشه مقاوم” نیز شناخته می شود با فرآیند گرمایش شدید و خنک شدن سریع مقاوم می شود که باعث می شود که مقاومت شیشه سکوریت چندین برابر شیشه های معمولی باشد.شیشه سکوریت در برابر ضربات مکانیکی و تغییرات دما مقاومت بالایی دارد.این شیشه در زمان شکسته شدن به قطعات ریزی تبدیل می‌شود که خطر آسیب دیدگی را کاهش می‌دهد.شفافیت شیشه سکوریت همانند دیگر شیشه هاست و در طراحی و معماری دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

فرآیند تولید شیشه سکوریت با برش شیشه به اندازه دلخواه آغاز می‌شود.شیشه از هر نظر بررسی می شود تا نقص و اشکالی وجود نداشته باشد، زیرا وجود هرگونه مشکل میتوند منجر به شکستگی شیشه در طول فرآیند شود.سپس شیشه در یک کوره حرارتی که تا دمای بیش از 600 درجه سانتیگراد گرم شده است قرار می گیرد.بعد از آن در یک محفظه سرد قرار می گیرد که موجب موجب ایجاد تنش های فشاری و کششی در سطح و داخل آن می‌شود.

مقاوم - شیشه سکوریت
مقاوم – شیشه سکوریت – اصفهان فلوت

گلس 1مقاوم شده

شیشه آنیل شده

شیشه آنیل شده (Annealed Glass) یک شیشه معمولی است که به “شیشه شناور” و “شیشه مسطح” نیز شهرت دارد.در فرآیند تولید، در دمای بالا گرم شده و به جای اینکه مانند شیشه سکوریت ناگهانی خنک شود، تدریجی و آرام خنک می شود.این فرآیند تولید تنش های داخلی شیشه (فشارهای داخلی است که در اثر تولید یا پردازش شیشه ایجاد می‌شود) را از بین می برد و شیشه به شکل مسطح تولید می شود.این شیشه عمدتا به عنوان پنجره استفاه می شود.

به طور کلی میتوان گفت که تفاوت های اصلی شیشه آنیل شده و شیشه سکوریت در فرآیند تولید و رفتار در برابر شکستگی است. در فرآیند تولید شیشه آنیل شده به دلیل سرد شدن تدریجی تنش های داخلی شیشه از بین می رود و مقاومت این شیشه در برابر شکستگی کاهش می یابد. شیشه آنیل شده در مقایسه با شیشه سکوریت در صورت شکسته شدن به قطعات درشت تیزی تبدیل می شود که خطر آسیب دیدگی بالایی برای افراد دارد.گ

مطالعه ی بیشتر  3 تفاوت نمای اسپایدر و کرتین وال ساختمان در چیست؟

شیشه عایق حرارتی

شیشه عایق حرارتی (Insulated Glass) یک نوع شیشه است که از دویا چند لایه شیشه تشکیل شده است که بین این لایه ها با گازهای حرارتی پر می شود. این گازهای حرارتی باعث می شوند که انتقال حرارت و صدا از یک سمت به سمت دیگر کاهش یابد. این ویژگی باعث می شود که ساختمان گرما را در زمستان و بالعکس، سردی را در تابستان حفظ کرده و مصرف انرژی را کاهش و کیفیت و آرامش ساکنان را افزایش دهد.

تفاوت‌های اصلی بین شیشه عایق و شیشه سکوریت در ساختار، مقاومت، ایمنی و عایق بندی است.شیشه عایق برای بهبود عایق حرارتی و صوتی است، در حالی که شیشه سکوریت برای افزایش مقاومت و ایمنی در برابر ضربه و شوک‌های مکانیکی استفاده می ‌شود.شیشه عایق می‌تواند شامل لایه‌های سکوریت باشد تا ترکیبی از هر دو ویژگی را ارائه دهد، اما هر کدام به تنهایی هدف‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. شیشه دوجداره برای عایق حرارتی و صوتی استفاده می‌ شود.

شیشه لمینت

شیشه لمینت (Laminated Glass) از دو یا چند فیلم پلیمری نرم در میان شیشه اصلی  تشکیل شده است که این فیلم پلیمری عمدتا از جنس پلی وینیل بوتیرال (PVB) یا اتیلن وینیل استر(EVA) یا پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) است که بین لایه های شیشه قرار گرفته است و با فشار و حرارت مناسب به یکدیگر چسبیده می شوند.این نوع شیشه ها درصورت شکسته شدن لایه میانی قطعات را کنار یکدیگر نگه میدارد و خطر آسیب دیدگی را کاهش می دهد.

شیشه سکوریت شیشه حرارت دیده ای است که در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد و در صورت شکسته شدن به قطعات ریز و بدون برنده تبدیل میشود.در مقابل شیشه لمینت از چندین لایه شیشه با لایه های فیلم پلیمری نرم است که در صورت شکسته شدن به قطعات کوچک و چسبیده بهم تبدیل میشود و از پراکندگی قطعات شیشه جلوگیی میکند و خطر آسیب دیدگی کمتری نسبت به شیشه سکوریت دارد.درکل شیشه لمینت به دلیل امنیت بالا در صنایع مختلف کاربرد دارد.

فرآیند تولید شیشه لمینت با برش دادن شیشه در اندازه دلخواه آغاز می شود. سپس شیشه ها از طریق شست و شو از هرگونه گرد و غبار و آلودگی کاملا تمیز می شوند.سپس لایه میانی که عمدتا از جنس پلی وینیل بوتیرال (PVB) که ضخامتی بین 0.38 تا 1.52 میلیمتر دارد به صورت لایه لایه بین دو لایه شیشه قرار می گیرد.این لایه ها با دقت با یکدیگر تراز می شوند تا هیچ حباب هوایی بین لایه ها باقی نماند.

لمینت شده - شیشه سکوریت
لمینت شده – شیشه سکوریت

گلس 2لمینت شده

شیشه فلوت

شیشه فلوت (Float Glass) شیشه ای است که با استفاده از فرآیند فلوت تولید می‌شود.این فرآیند، یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید شیشه مسطح و با کیفیت بالا است.شیشه فلوت به دلیل سطح صاف و یکنواخت خود در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود شیشه فلوت و شیشه آنیل شده به یک نوع شیشه اشاره دارند، اما فرآیند های متفاوتی دارند.در واقع فرآیند تولید شیشه فلوت با استفاده از حمام قلع مذاب است اما همانطور که توضیح داده شد شیشه آنیل متفاوت است.

شیشه رنگی

شیشه رنگی به وسیله افزودن مواد رنگزا به جریان فرآیند تولید شیشه، رنگی شده است.این نوع شیشه با افزودن مقدار کمی اکسید کربن در طول فرآیند تولید می‌شود که باعث رنگی شدن شیشه می شود و می تواند میزان نور عبوری را کنترل و از عبور نور شدید جلوگیری کند.علاوه بر این این شیشه مات است و میتواند میزان دید را کاهش دهد.شیشه‌ رنگی در رنگ‌ و طرح‌های مختلفی تولید می‌شود که به طراحان و معماران امکان انتخاب گزینه‌های متنوع را می‌دهد.

رنگی - شیشه سکوریت
رنگی – شیشه سکوریت – اصفهان فلوت

گلس 3رنگی

نتیجه گیری

از آنجایی که که صنعت همچنان در حال پیشرفت و گستردگی است نقش شیشه های سکوریت و همتایان آن ها در پیشرفت استانداردهای صنعت غیرقابل انکار است. با توجه به نکات گفته شده از شیشه سکوریت و سایر انواع شیشه های موجود در بازار، واضح است که هر نوع شیشه کاربرد منحصر به فرد خودش را دارد که تحت تاثیر فرآیند تولید، هزینه و ویژگی های کابردی آن هاست که بسته به نیاز و شرایط انتخاب می شوند. شیشه سکوریت به دلیل ویژگی های برجسته ای مانند استحکام و ایمنی بالا یکی از بهترین گزینه ها در بازار شیشه است.

سوالات متداول

بعد از شیشه سکوریت کدام شیشه مقاومت بالایی دارد؟

شیشه لمینت شده به مراتب مقاومت بالاتری نسبت به سایر شیشه ها دارد

مزایای شیشه سکوریت چیست؟

استحکام، مقاومت و ایمنی بالا در برابر شکستگی و گرما

شیشه سکوریت در زمان شکستن چه واکنشی نشان می دهد؟

به قطعات ریزی تبدیل می شود که خطر آسیب کمتری ایجاد میکند.

موضوع مقاله مقایسه شیشه سکوریت با انواع شیشه های موجود در بازار

 

نام  نویسنده نگار عبداللهی
تاریخ 26 خرداد 1403
شیشه چیست؟ ماده جامد و شفافی است که از مواد خام طبیعی مانند ماسه، خاکستر سودا و سنگ آهک ساخته می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *