پنجره چوبی دوجداره +6 نوع آن را بشناسید

پنجره - پنجره چوبی دوجداره

پنجره - پنجره چوبی دوجداره - اصفهان فلوت


پنجره چوبی دوجداره به پنجره ای گفت می شود که قاب آن برخلاف درب و پنجره آلومینیوم از چند لایه چوب ساخته شده است. این پنجره ها علاوه بر جذب حرارت و صدا، ایزولاسون حرارتی بیشتری دارند. وقتی که صحبت از ایزولاسیون پنجره می شود، منظور این است که پنجره‌ها از انتقال گرما یا سرما از داخل منزل به بیرون یا بالعکس جلوگیری می کنند. درب و پنجره آلومینیوم به دلیل مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت، معمولا در مناطقی که آب و هوای نامساعدی دارند استفاده بیشتری دارد. در مقابل پنجره های دوجداره چوبی نگهداری بیشتری می خواهند.

فهرست تصاویر

پنجره 1عایق

پنجره 2ثابت

پنجره 3آکاردئونی

مفهوم و عملکرد پنجره چوبی دوجداره

پنجره چوبی دوجداره از دو لایه چوبی مجزا ساخته شده و این دو لایه چوبی معمولا به وسیله یک فضای خالی یا لایه عایق از یکدیگر جدا می شوند. در درب و پنجره آلومینیوم نیز همانند پنجره های چوبی از هوا و گازهای خنثی برای فضای خالی استفاده می شود. در این پنجره ها، لایه داخلی و خارجی از چوب متمایز هستند و فضای خالی بین آن ها به عنوان عایق حرارتی عمل می کند. به بیان ساده تر دو لایه چوبی که از جنس چوب مختلف و یا حتی یکسان هستند، مستقل از یکدیگر ساخته می شوند و کنار یکدیگر قرار می گیرند.

این فضای خالی که عمدتا از جنس هوا یا مواد عایق حرارتی دیگر است، مثل عایق حرارتی عمل می کند و انتقال حرارت از داخل به بیرون و بیرون به داخل را کاهش می دهد. مواد عایق حرارتی شامل گاز های خنثی مانند آرگون، کریپتون و زنون هستند که رسانایی حرارتی کمتری نسبت به هوا دارند و در عایق بندی عملکرد بهتری دارند.  اصفهان فلوت با کیفیت ترین پنجره چوبی دوجداره را ارائه می دهد تا شما فضای زیبا تری داشته باشید.

پنجره چوبی دوجداره به علت ساختار خود و استفاده از چوب و لایه های عایق در کاهش مصرف انرژی و افزایش کارایی حرارتی عملکرد بیسار خوبی دارد.یکی از دلایل بهینه سازی مصرف انرژی استفاده از چوب در این پنجره ها است چراکه چوب به طور طبیعی رسانایی حرارتی پایینی نسبت به آلومینیوم دارد و همین دلیل باعث کاهش نشت حرارت می شود. با کاهش نشت حرارت در زمستان و تابستان دمای مطلوب داخل حفظ و هدر رفت انرژی کم می شود.

نکات مهم در انتخاب پنجره چوبی دوجداره

در انتخاب پنجره چوبی دوجداره نکاتی مهم و اساسی وجود دارد. یکی از این نکات انتخاب چوب مناسب است. چوب با کیفیت و مقاوم مانند سرو،سندان و کاج که مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی و فرسایش دارند، انتخاب مناسبی هستند. دومین نکته،اطمینان از عایق حرارتی و صوتی پنجره است. برای این کار می توانید برای فضای خالی از دولایه شیشه و عایق های حرارتی مناسب استفاده کنید. ما در اصفهان فلوت سعی کرده ایم تا با رعایت تمام این نکات پنجره باکیفیت و درجه یک تولید کنیم.

عایق - پنجره چوبی دوجداره
عایق – پنجره چوبی دوجداره – اصفهان فلوت

پنجره 1عایق

انواع پنجره چوبی دوجداره

پنجره چوبی دوجداره به دلیل استفاده از مواد طبیعی جزء انتخابات محبوب در ساختار های امروزی است و ظاهر زیبایی به ساختمان می بخشد. این نوع پنجره ها طرح و رنگ های مختلفی دارند که در طراحی داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شوند. این دسته از پنجره ها با توجه به کاربرد و طراحی آن ها دسته بندی می شوند. هرکدام این پنجره ها در esfahanfloat مزایا و معایب خاص خودش را دارد و انتخاب نوع آن بستگی به سلیقه و نیاز مشتری دارد.

پنجره چوبی دوجداره ثابت

پنجره چوبی دوجداره ثابت (Fixed Windows) همان گونه که از نامش پیداست، پنجره ثابتی است که قابلیت باز و بسته شدن ندارد و بیشتر برای تامین نور و دید به بیرون استفاده می شود. این پنجره ها به علت ثابت بودن ویژگی تهویه مستقیم هوا را ندارند و مقاومت ساختاری بالاتری دارند. علاوه بر این به علت ثابت بودن نشتی هوا و آب بسیار کمتری دارند. همچنین به علت اینکه قسمت متحرکی ندارند دوام و استحکام بالاتری دارند.این پنجره هیچ لولای متحرکی ندارد.

ثابت - پنجره چوبی دوجداره
ثابت – پنجره چوبی دوجداره – اصفهان فلوت

پنجره 2ثابت

پنجره چوبی دوجداره لولایی

پنجره لولایی (Casement Windows) پنجره چوبی دوجداره ای است که یک یا چند لنگه بازشو دارد و به وسیله لولا به قاب متصل می شود. این پنجره از یک طرف به وسیله لولا باز می شود و در جهت های راست، چپ، بالا، پایین، داخل و خارج امکان باز شدن دارد و کار تهویه هوا را راحت می کنند. همچنین تمیز کردن و نگهداری این پنجره ها آسان است. اصفهان فلوت این پنجره ها را در انواع مختلف تک لنگه، دو لنگه و چند لنگه طراحی و اجرا می کند.

یک نوع دیگر این دسته از پنجره چوبی دوجداره پنجره های دو جداره بازشو عمودی (Tilt and Turn Windows) هستند که دو حالت باز شدن دارند. یک حالت به شکل افقی برای تهویه هوا و حالت دوم به شکل عمودی و از کنار برای دسترسی کامل است. این نوع پنجره ها همانند پنجره چوبی دوجداره لولایی هستند با این تفاوت که فقط به دو حالت باز می شوند. عمدتا این مدل یک حالت میانی بین باز و بسته شدن دارد که برای کنترل هوا مناسب است.

مطالعه ی بیشتر  خمیر درزگیری پنجره چیست + 4 انواع آن و نکات مهم برای استفاده

پنجره چوبی دوجداره کشویی

پنجره چوبی دوجداره کشویی (Sliding Window) در جهت های افقی و عمودی باز و بسته می شود. این پنجره استفاده ساده و طراحی مناسبی برای فضا های محدود دارد و برای باز و بسته شدن به فضای اضافی نیازی ندارد. از آنجایی که این پنجره ها در مقایسه با پنجره چوبی دوجداره ثابت و لولایی درزهای بیشتری دارند، ممکن است عملکرد های عایق بندی صوتی و حرارتی را تا حدودی کاهش دهند. در ساختمان های اداری که نیاز به فضای کمتری دارند این پنجره انتخاب مناسبی است.

پنچره چوبی دوجداره آکاردئونی

پنجره چوبی دوجداره تاشو (Bi-Fold Window) که به نام آکاردئونی شهرت دارد از چندین لنگه متحرک که به شکل تاشو باز و بسته می شوند تشکیل می شوند. از بزرگترین مزایای پنجره های آکاردئونی امکان باز شدن کامل است که این ویژگی باعث می شود فضای داخل و بیرون به شکل کامل با یکدیگر ترکیب شده و جریان هوای بیشتری داخل شود. اصفهان فلوت این پنجره ها را در اندازه و طرح هایی مختلفی می سازد و با سبک های مختلف معماری سازگار است.

آکاردئونی - پنجره چوبی دوجداره
آکاردئونی – پنجره چوبی دوجداره اصفهان فلوت

پنجره 3آکاردئونی

پنجره چوبی دوجداره گردشی

پنجره چوبی دوجداره گردشی (Pivot Windows) پنجره هایی هستند که حول یک محور می چرخند و تا 180 درجه امکان چرخش دارند. این پنجره ها به دلیل چرخش به دور محور، فضای باز شده را بزرگ تر می کنند. برای اینکه این پنجره ها کامل باز شوند به فضای خالی دور پنجره نیاز است که ممکن است محدودیت هایی ایجاد کند. از آنجایی که این پنجره ها مکانیزم چرخشی دارند به طراحی پیچیده تری نیاز دارند و به همین دلیل به نگهداری بیشتری نیاز دارد.

پنجره چوبی دوجداره ترکیبی

پنجره چوبی دوجداره ترکیبی (Combination Window) از ترکیب دو یا چند مواد مختلف برای قسمت های مختلف پنجره اعم از قاب و شیشه استفاده می کند، به همین دلیل این پنجره طرح ها و سبک های مختلفی دارد که با انواع معماری سازگاری دارد. استفاده از مواد عایق مناسب در این نوع پنجره می تواند عملکرد عایقی را افزایش دهد. علاوه بر این مواد استفاده شده در این پنجره ها می توانند مقاومت پنجره را در برابر رطوبت و حرارت را افزایش دهند.

چوب های مخصوص پنجره چوبی دوجداره

پنجره‌ چوبی دوجداره معمولاً از انواع مختلف چوب برای ساخت استفاده می‌ کند. هر نوع چوب ویژگی‌ ها و خصوصیات منحصر به فردی دارد که ممکن است بر اساس نیاز های مشتریان انتخاب شوند. برخی از انواع چوب‌ هایی که معمولاً برای ساخت پنجره‌ دوجداره چوبی استفاده می‌ شوند می توان به چوب سرو اشاره کرد. سرو یکی از چوب هایی است در برابر عوامل جوی و فرسایش مقاومت بالایی دارد.چوب سرو الیاف طبیعی دارد به همین دلیل برای ساخت پنجره چوبی دوجداره بسیار مناسب است.

یکی دیگر از چوب هایی که برای پنجره چوبی دوجداره مناسب است چوب سندان است. این چوب نیز یکی از چوب های مقاوم و با کیفیت است. این نوع چوب رنگ زیبا و طبیعی دارد که با پوشش دهی مناسب می توان از زیبایی این چوب برای ساخت پنجره استفاده کرد. از دیگر چوب ها می توان به چوب کاج اشاره کرد. چوب کاج به دلیل قیمت مصرون به صرفه و خصوصیات خاص خود بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.این چوب رنگ طبیعی، گرم و پوشش دهی مناسبی دارد.

از دیگر گزینه ها، چوب سن دراپا است که زیبایی و الیاف طبیعی دارد. این نوع چوب مناسب آن دسته افرادی است که به دنبال یک پنجره با چهره و ظاهری سنتی و کلاسیک هستند. چوب گردو نمونه دیگر است چوب گردو به طور طبیعی مقاومت خوبی در برابر فرسایش و تغییرات جوی دارد. اگر پنجره‌ چوبی دوجداره چوبی در معرض باران، باد، یا حتی نور مستقیم آفتاب قرار گیرد، این ویژگی می‌ تواند مزیتی باشد. برای نمونه کار ها و اطلاعات بیشتر به esfahanfloat مراجعه فرمایید.

نتیجه گیری

پنجره چوبی دوجداره از دولایه چوب تشکیل می شود که بین این دو لایه چوب مواد عایق صوتی و حرارتی وجود دارد. این دو لایه چوب مستقل از یکدیگر ساخته می شوند و کنار یکدیگر قرار می گیرند. فضای خالی بین پنجره چوبی دوجداره با عایق حرارتی که عمدتا گازهای حرارتی خنثی مانند آرگون، کریپتون و زنون هستند پر می شوند. این پنجره ها به دلیل وجود گاز های حرارتی تا حدود زیادی از هدر رفت گرمایش و سرمایش جلوگیری می کنند. این پنجره ها به دلیل عایق صوتی که دارند از ورود صدا های مزاحم و اضافه اطراف به داخل جلوگیری می کنند و باعث آرامش ساکنین می شوند.

سوالات متدوال

پنجره دوجداره چوبی چیست؟

پنجره دوجداره چوبی به پنجره ای گفته می شود که قاب آن از دو لایه چوب ساخته شده است.

چرا انتخاب چوب برای ساخت پنجره میتواند مصرف انرژی را کاهش دهد؟

زیرا چوب حرارت را از داخل به بیرون و بالعکس منتقل نمیکند.

چه موادی برای ساخت پنجره دوجداره چوبی استفاده می‌شود؟

چوب‌های مختلف مانند سرو، سندان، کاج، گردو و سن دراپا

موضوع مقاله انواع پنجره چوبی دوجداره را بشناسید
نام نویسنده نگار عبداللهی
تاریخ 24خرداد1403
پنجره دوجداره چوبی چه خصوصیت‌هایی دارد؟ ایزولاسیون حرارتی بیشتر، جذب حرارت و صدا.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *