6 برتری شیشه دوجداره هوشمند نسبت شیشه هوشمند معمولی

برتری - شیشه دوجداره هوشمند

برتری - شیشه دوجداره هوشمند - اصفهان فلوت


شیشه دوجداره هوشمند نوع نوین و پیشرفته شیشه های دوجداره است. این شیشه هوشمند مانند شیشه دوجداره دو لایه شیشه است و بین این دو لایه فضای خالی برای عایق صوتی و حرارتی است اما تفاوت این شیشه دوجداره هوشمند در قابلیت تغییر شفافیت و میزان نور عبوری به صورت خودکار است. این شیشه هوشمند با استفاده از فناوری های مختلف مانند الکتروکرومیک، می تواند بسته به شرایط محیط یا دستورات کاربر، میزان شفافیت خود را تغییر دهد. این ویژگی باعث می شود که شیشه دوجداره هوشمند علاوه بر بهبود مصرف انرژی، امکان کنترل دقیق نور و حفظ حریم خصوصی را فراهم می کند.

فهرست تصاویر

گلس 1ساختار

گلس 2امنیت

گلس 3حفظ حریم خصوصی

ساختار و نحوه عملکرد شیشه دوجداره هوشمند

شیشه‌ دوجداره هوشمند از دو لایه شیشه و یک فیلم هوشمند تشکیل شده‌ است که قابلیت مات و شفاف شدن را از این فیلم می‌ گیرد. برای درک بهتر تکنولوژی شیشه هوشمند  اصفهان فلوت و نحوه عملکرد فیلم هوشمند، باید با ساختار آن آشنا شویم. فیلم هوشمند از چند لایه مواد پیشرفته ساخته شده که هر کدام نقش خاصی دارند. لایه‌ رویی این فیلم از ورق‌ های پلیمری پلی اتیلن ترفتالات (PET) ساخته شده ‌که با یک لایه نازک و شفاف حاوی الکتریسیته پوشانده شده.

بین دو لایه از این ورق‌های پلیمری، ماده‌ای به نام کریستال مایع پراکنده در پلیمر (PDLC) قرار گرفته است که به صورت نامنظم پخش شده اند و باعث شکست نور و مات شدن فیلم می‌شوند.وقتی جریان الکتریسیته برق از این دو لایه عبور می‌کند میدان الکتریکی ایجاد می‌شود که کریستال ها را منظم کرده و نور بدون شکست عبور می‌کند و شیشه را شفاف می‌کند. فیلم های هوشمند می توانند بین دو شیشه قرار گرفته و یا روی شیشه ها نصب شوند.

اگر فیلم هوشمند بین دو لایه شیشه قرار بگیرد این فیلم در شرایط خاصی بین دو لایه شیشه لمینت می شود و می توان از شیشه با ضخامت و رنگ های مختلف برای تولید شیشه دوجداره هوشمند استفاده کرد. تکنولوژی این فیلم شیشه های دوجداره هوشمند بسیار پیچیده و حساس است و ممکن است شیشه در برابر ضربه، رطوبت، گرد و خاک و خراش آسیب ببیند به همین دلیل فیلم های هوشمند پشت چسب دار به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

ساختار - شیشه دوجداره هوشمند
ساختار – شیشه دوجداره هوشمند – اصفهان فلوت

گلس 1ساختار

برتری های شیشه دوجداره هوشمند

همانطور که گفته شد، مزایای شیشه دوجداره هوشمند بهبود مصرف انرژی، کنترل میزان نور و حفظ حریم خصوصی است. این شیشه ها به دلیل تکنولوژی پیشرفته خود به راحتی از حالت شفاف به حالت مات و بالعکس تغییر ماهیت می دهند. به همین دلیل می توان از آن ها در حمام های مستر، استخر، دفتر کار، نما های ساختمان و… استفاده کرد. شیشه دوجداره هوشمند نسبت به شیشه های هوشمند معمولی برتری هایی دارد که به آن ها خواهیم پرداخت.

کیفیت زیبایی شناختی

کیفیت زیبایی شناختی در انتخاب شیشه دوجداره هوشمند و شیشه هوشمند معمولی نقش مهمی ایفا می کند. شیشه هوشمند به دلیل تغییر حالت از شفاف به مات یا تیره و کنترل نور عبوری از نظر ظاهری منعطف تر است و می تواند تطبیق بهتری با طراحی داخلی و خارجی ساختمان داشته و با سبک های مختلف معماری تطابق داشته باشد. در مقابل، شیشه های دوجداره معمولی به دلیل ساختار استاتیک و عدم کنترل شفافیت ممکن است محدودیت هایی داشته باشد.

استحکام و امنیت

یکی از نکات مهمی که کاربران در انتخاب شیشه به آن توجه دارند مقاومت آن شیشه در برابر شکستکی و ورود اجباری است.شیشه هوشمند معمولی مقاومت نسبتا خوبی در برابر ضربه و فشار دارد اما به دلیل ساختار ساده تر و عدم وجود لایه های پیچیده هوشمند ممکن است در مواجهه با ضربات شدید و مواردی که نیاز به استحکام بالا دارد، قابلیت های آن محدود باشد.در مقابل شیشه دوجداره هوشمند به دلیل لایه هوشمند و فعال میان دو شیشه به طور کلی قابلیت های بیشتری دارد.

همانطور که قبلا اشاره شد شیشه های دوجداره هوشمند به دلیل وجود لایه هوشمند که معمولا از موادی مانند کریستال مایع یا الکتروکرومیک تشکیل شده است، به طور خودکار میتواند به شرایط آب و هوایی و حتی امنیتی واکنش نشان داده و تغییر حالت دهند. این شیشه ها با قابلیت تیره و مات شدن خود می توانند داخل را از دیدگاه بیرونی محافطت کنند. از این رو، استفاده از شیشه دوجداره هوشمند در برنامه‌های مختلف از جمله ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، به دلیل ترکیب استحکام، امنیت و امکانات هوشمندانه، پیشنهاد می‌شود.

امنیت - شیشه دوجداره هوشمند
امنیت – شیشه دوجداره هوشمند – اصفهان فلوت

گلس 2امنیت

کنترل دما

شیشه ‌های هوشمند به گونه ‌ای طراحی شده‌ اند که میتوانند در تابستان اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز را منعکس و به بهینه‌ سازی دما کمک کنند و دمای داخلی ساختمان را کاهش دهند. در فصل سرد نیز میتوانند اشعه مادون قرمز را منتقل کرده و به گرمایش محیط کمک ‌کنند. این انتقال گرما به داخل ساختمان باعث می‌ شود که فضای داخلی گرم‌ تر و راحت ‌تر باشد و نیاز به استفاده از سیستم‌ های گرمایشی کمتر شود.

مطالعه ی بیشتر  بالکن شیشه ای چیست ؟ 5 مزایا و انواع تراس شیشه ای

طول عمر بالا

شیشه دوجداره هوشمند طول عمر بالایی دارد و میتواند تا 50 هزار ساعت کار کند.این ویژگی باعث می شود که نیاز به تعمیر آن کاهش یابد.علاوه بر این اگر این شیشه آسیب ببیند برخلاف شیشه معمولی، به جای اینکه سریع جایگزین شود، ترمیم می شود.این ویژگی نه تنها باعث کاهش هزینه می شود بلکه از نظر زیست محیطی مزایای قابل توجهی دارد.علاوه بر این مقاومت آن در برابر ضربه، رطوبت و… نیز یکی از عوامل افزایش طول عمر شیشه دوجداره هوشمند است.

افزایش فضای مفید

شیشه دوجداره هوشمند هیچ نیازی به ریل یا زیر ساخت خاصی مانند پرده یا پارتیشن بندی ندارد به همین دلیل فضای بیشتری به کاربران می دهد. این امر علاوه بر بهبود استفاده از فضا، طراحی داخلی را مدرن و جذاب می کند. با توجه به ایم مزایا شیشه دوجداره هوشمند یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش کارایی و استفاده بهینه از فضا، مطرح می شود. این شیشه ها می توانند به راحتی در هتل ها، دفاتر کار و… نصب شوند.

حفظ حریم خصوصی

یکی از مهم ترین مزایای شیشه دوجداره هوشمند تغییر شفافیت به مات و بالعکس است. با این فناوری این شیشه دیگر نیازی به پرده یا کرکره برای درها و پنجره ها نیست. این فناوری پیشرفته به صورت خودکار یا به دلخواه حریم خصوصی را فراهم میکند. این مزیت شیشه دوجداره هوشمند، این شیشه را به انتخاب مناسبی برای مکان هایی که نیاز به شخصی سازی شدن دارند، تبدیل می کند. اگر در زمینه شیشه دوجداره هوشمند و… معمولی ابهام یا پرسشی دارید به esfahanfloat.ir  مراجعه فرمائید.

حفظ حریم خصوصی - شیشه دوجداره هوشمند
حفظ حریم خصوصی – شیشه دوجداره هوشمند – اصفهان فلوت

گلس 3حفظ حریم خصوصی

چالش های شیشه دوجداره هوشمند

یکی از اصلی ترین و مهم ترین چالش هایی که در شیشه های دوجداره هوشمند با آن سر و  کار داریم، هزینه این شیشه هاست.این شیشه ها به دلیل استفاده از تکنولوژی های پیشرفته مانند الکتروکرومیک یا کریستال مایع هزینه های بیشتری دارند.این شیشه ها علاوه بر نصب، هزینه نگهداری بالایی نیز دارند. پیچیدگی این شیشه ها یکی از عواملی است که باعث می شود نصب و تعمیرات آن ها سخت تر باشد و نیاز به تخصص و مهارت دارد.

از دیگر چالش های پیش روی شیشه های دوجداره هوشمند محدودیت در عمر مفید آن هاست. لایه های هوشمند بین این شیشه ها ممکن است بعد از مدتی کارایی سابق خود را نداشته باشند و نیاز به تعویض یا بازسازی پیدا کنند. بیشتر شیشه های دوجداره هوشمند برای تنظیم شفافیت یا تغییر حالت به برق نیاز دارند این ویژگی در زمان قطعی برق میتواند خود به تنهایی به یک چالش تبدیل شود. به طور کلی، استفاده از شیشه‌های دوجداره هوشمند با توجه به مزایا و چالش‌های مذکور، نیاز به بررسی دقیق نیازها و شرایط خاص پروژه دارد تا بهترین تصمیمات در خصوص استفاده از آنها اتخاذ شود.

کاربردهای شیشه هوشمند

شیشه های دوجداره هوشمند هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارند. کاربر د دیگر این شیشه ها در پارتیشن بندی است که هم می تواند نور محیط را کنترل و هم می تواند فضای خصوصی ایجاد کند. از این شیشه ها در صنعت خودرو نیز استفاده می شود چرا که حالت تیره شدن این شیشه ها به رانندگان اجازه می دهد در زمان تابش شدید نور رانندگی کنند. در شیشه های کابین هواپیما نیز از این شیشه ها استفاده می شود.

نتیجه گیری

با توجه به موارد گفته شده شیشه دوجداره هوشمند با ویژگی های منحصر به فردی که دارد تحولی در صنعت طراحی معماری به جود آورده است. این شیشه ها علاوه بر عایق صوتی و حرارتی، قابلیت تنظیم نور و شفافیت را اارند که این ویژگی ها باعث بهبود مصرف انرژی و حفظ حریم شخصی می شود. فناوری های پیشرفته این نوع شیشه ها باعث می شوند که این شیشه ها به صورت خودکار یا دلخواه کاربر شفاف یا مات شوند. اگرچه نصب این شیشه ها هزینه بالایی دارد اما طول عمر بالای آن ها و عدم نیاز به پرده این هزینه ها را جبران خواهد کرد.

سوالات متداول

شیشه دوجداره هوشمند چیست؟

نوعی شیشه است که از دولایه شیشه و یک لایه فیلم پلیمری ساخته شده است.

تفاوت اصلی شیشه دوجداره هوشمند و شیشه دوجداره معمولی چیست؟

شیشه دوجداره هوشمند میتواند شفافیت و میزان نور عبوری را کنترل کند.

فیلم هوشمند در شیشه دوجداره هوشمند از چه موادی ساخته شده اند؟

ورق های پلیمیری پلی اتیلن ترفتالات (PET) و کریستال مایع پراکنده در پلیمر (PDLC).

موضوع مقاله 6 برتری شیشه دوجداره هوشمند نسبت شیشه هوشمند معمولی
نام نویسنده نگار عبداللهی
تاریخ 30 خرداد 1403
مزایای اصلی شیشه دوجداره هوشمند چیست؟ بهبود مصرف انرژی، کنترل نور، حفظ حریم خصوصی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *